Arşimed Prensibi

29 Kasım 2014 tarihinde tarafından eklendi.
  • Arşimed (Arkhimedes) prensibi bazı cisimlerin neden suda yüzdüklerini açıklar.Bütün yüzen cisimler için referans görevini görür. “Bir sıvıya daldırılan her cisim, taşırdığı sıvının ağırlığına eşit bir kaldırma (itme) kuvvetine maruz kalır”Bu itme, taşan akışkanın ağırlık merkezine aşağıdan yukarı dik olarak uygulanır”
  • Teoride, bir gemi için yüzdürme çizgisinin yer değişimi; tam olarak kütlesi ve hacmi bilindiğinde hesaplanabilir. Su içinde denge; sıvı içine dalan hacim ağırlığı, geminin ağırlığına eşit su miktarı oluşturduğunda geçerlidir. Gemilerin yapımında çizim esnasında yüzdürme çizgisinin yeri iyi belirlenmelidir.
  • Karine merkezi, aynı zamanda su içindeki kısmın ağırlık merkezidir ve bu geminin genel ağırlık merkezi ekseni içine yerleştirilmelidir, aksi takdirde uzunlamasına denge sağlanamamış olur, gemi arkaya veya öne eğilebilir. Bu yüzden iki ağırlık merkezinin rastlaştırılması için gemi artığının denize boşaltılmadan önce bir kısmı korunur. (Artığın boşaltılması; geminin genel ağırlık merkezini değiştirir, batan kısmın ağırlık merkezi veya karinenin merkezi değişmeden kalır)Arşimed Prensibi
  • Bir gemi suda hidrostatik kuvvet ile taşınır. Ancak bu kaldırma kuvveti aynı zamanda ilerlemeyi önleyen bir fren gibi de davranır, geminin batan kısmı; hızı sınırlayan bir friksiyon direnci oluşturur. Uçaklar, kanatlar etrafında oluşturduğu hareket sayesinde hava üzerinde dururlar.
  • Hidrofoiller rüzgarın yelkenler üzerindeki basıncının dinamik etkilerinden yararlanarak uçağa benzerler, patenleri üzerinde kalkışa geçerek, hidrostatik kaldırma etkilerini bırakırlar, bunlar antiarşimedlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.