Astrodinamik

1 Aralık 2014 tarihinde tarafından eklendi.
  • Üç jiroskop, üç akselerometre, bir hesap makinesi ve eşitliklerle dolu bir zihin ve fırlatma saati hepsi uzaya uçuşun hazırlıklarındandır. Yerde veya geminin içindeki hesaplamalar ve araçlar geminin yörüngesinde Aya, Marsa, Venüs‘e fırlatılmak üzere yerin etkisinden çıkmasını belirler. Bu arada geminin translasyon hareketi muhafaza edilmeli ve maruz kalacağı açısal ve titreşimli hareketler önceden bilinmelidir. Uzayda ulaşım astrodinamik biliminin kapsamındadır.
  • Gökyüzünde olabilecek tuzakların önceden hayal edilmesi bile kolay değildir. Bunlar bir geminin yoluna çıkabilecek resifler gibi, uzay gemisinin hareketlerini etkileyecektir. Dünyanın biçimi uçuş yörüngesinde engeller oluşturacaktır. Dünya tamamıyla küresel değildir. Ekvatorda 21,4 Km. şişiktir. Kuzey ve Güney kutuplan birbirlerine göre asimetriktir. Kutuplar planetimizi armut görünümüne sokarlar.Bu bombelenmeler hız ve yükseklik üzerine etkiyen çekim değişmelerine sebep olurlar.Astrodinamik
  • Aynca; hava moleküllerinin karşıtlığı, güneş ışınlarının basıncı, magnetik alan kuvvetlerini de bu etkiler arasında sayabiliriz: Uzay gemisi dünya yörüngesinden çıktığında, yaklaştığı gök cisimlerinin çekimlerinin etkisine girer. Bilgisayarlar dünyadan bu uçuşu kontrol ederek, gemideki kozmonotlar yardımı ile de bu aksamaları kontrol altında tutarlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.