Bitişiklik (Uyum)

9 Aralık 2014 tarihinde tarafından eklendi.
  • Rastgele dağılmamış fiziksel büyüklükler kümesi bitişik olarak kabul edilir. Bu terim özellikle elektromagnetik dalgalarda, söz konusudur; bir dalga kümesi aynı anda ve aynı yönde yayılıyorsa ve oluşturan her dalga aşağı yukarı aynı frekansa sahipse, bitişik demektir. Bu dalgalar maddileştirildiğinde; kıvrılmış saç lülelerine benzerler. Aynı şekilde aynı noktayı çalan birçok müzik enstrümanı bitişik ses dalgaları yayımlarlar.
  • Telekomünikasyonda bitişik bir itme, çok yüksek frekanslı bir emisyondur; tüm oluşturan dalgalan fazladır, yani genlikleri hiçbir zaman sıfıra eşit olmadan birbirlerine eklenebilirler. Bitişik kaynaklarda da ters defasajlar (Aynı frekanslı iki alternatif fenomen arasındaki faz farkı) bütün emisyon süresinde sabit tutulur, böylece zamandan bağımsız girişim figürleri elde edilmiş olur. Teknikte RADAR dönüş sinyaliyle bitişik bir osilatör (titreşim yapan elektrik akımları meydana getiren aparcy) resmin izlenmesini sağlar.
  • Optikte bitişik ışık fenomeni LASER‘de söz konusudur. Burada ışık emisyonu; bütün ışıklı dalgaların aynı frekans ve aynı uyarıcı güç ile uzaklaşmalarını sağlayacak şekildedir, yani mükemmel bir faz bitişikliği söz konusudur. (Normal bir ışık kaynağında ise bunun tersi söz konusudur) Bu özellik, LASER demetinin bir çok ihtimalini açıklar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Noktalama İşaretleri Ders Sunusu