Biyolüminesans

13 Aralık 2014 tarihinde tarafından eklendi.
  • Işıldayan bir camla, elektrik ampulü arasındaki fark nedir? Işık veren bir kaynak, akkorlaşmış bir kaynağın aksine dışarıya ısı vermeden ışık üretir.
  • Günlük hayatta kullanılan akkorlaşmış ampuller aldıkları enerjiyle %97 ısı ve %3 ışık üretirler; bu oran verimin ne kadar düşük olduğunu gösterir. Tersine ışık veren organizmalar kullandıktan kimyasal enerji ile ancak %1 ısı üretirler.kalan %99 ise ışık yaymak amacıyla kullanılır. Ateş böceği ve ışık yayan böcekler tarafından saçılan bu “soğuk ışık” çok az bir enerji harcamayı gerektirir.
  • Evrim sürecinin her düzeyinde, bu ışıyan organik canlılara rastlanmıştır: Bakteriler, protozer, omurgasızlar ve omurgalılar. Sadece bitkilerde bu olay gözlenmez. Bazen yerden toplanan ağaç kütüklerinin ışık saçtığı görülür; bu ışık ağaç kütüklerinin ürettiği ışın yayan bakteri veya mantarlardan ileri gelmektedir.Biyolüminesans
  • Bazı tek hücreli ilkel deniz hayvanları üzerinde de ışıma fark edilir. Örnek; sıcak denizlere yayılmış mikroskobik bir tek hücreli hayvan olan noktilük (Noctiluca miliaris) Bu hayvan , diğer ışık yayan bakterilerden farklı olarak, ancak sarsıldığında ışık yayar. Bu sarsıntı sonucu oluşan ışığı denizde hareket halindeki balıkların arkalarında bıraktıkları ışık serpintisi olarak gözleyebiliriz.
  • Tarımı çok kolay olan ışık çıkaran bakteriler uzun süre incelenmiştir. Mesela; bakterilerin ışımasının; bazen çok düşük oranlarda olabilen (%0,01) tarımları için gerekli Oksijen tarafından kaynaklandığı ispatlanmıştır. Gerçekte bakteriler ışıması, solunumlarına bağlıdır. Burada hayatî faaliyetlerinin duraksamasından bahsedilir. Işık yayan bakteriler deniz hayvanlarını istila ederek, onların ölümlerine sebebiyet verirler veya balıklar ve önceden ölmüş, kabuklular üzerinde çoğalarak plajlarda; kayalar ve bazı ölü hayvanlar üzerinde gördüğümüz ışımayı oluştururlar (Biyolüminesans)
  • Güney denizlerinde ışıklı denizanası (Medüz) “Pelegia Noctiluca”. kendisinden ayrılmayan mavimsi bir gölgeye sahiptir. “Pelegia Noctiluca” ışık verme özelliğine sahip deniz: hayvanlarındandır. Bu karakteristik olay; bakteriler tarafından yayınlanan ışıktan kaynaklanmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
2014 KPSS Güncel Bilgiler