Çarpan (Elektronikte ve Fizikte)

19 Aralık 2014 tarihinde tarafından eklendi.
  • Klasik elektron tüplerinin büyütülme sınırlan göz önüne alınca özel bir işlem gerektiği fark edilir, bu elektron çarpanı (mültiplikatör)’dır. İçinde boşluk oluşturulmuş bir tüpün içindeki, başlangıç elektron demeti aralıksız olarak birçok elektroda çarpar. Her çarpmada, yüzey üzerine düşen elektron hedef elektroddan birçok elektron kopanr. Bu olay; elektrod sayısı kadar tekrarlanacağından, başta bulunan elektrodun önemli bir sayı ile çarpıldığı fark edilir, bu sayı yörüngelerin çeşitliliğinden kaynaklanır. Yüksek frekanslı jeneratörlerde de bu çarpım olayı sıkça kullanılır.
  • Bir bilgisayarın kalbi; hata merkezi’dir. Bu mahfaza da merkez hafıza ya sorulan soruların verilerini çeker. Cevabın formüllendirilmesi; yeşi ışıklı, reziztanslı, elektrik devreleri içeren karmaşık bir yer tarafından hazırlanır. verimli., sonuçlar elde edebilmek için hafıza merkezin doyurulmasından kaçınılmalıdır. Bu yüzden en mükemmelleri değişik programları, rekor sayılabilecek bir zamanda işlem yapabilenleridir, bunlar bekleme merkezleri olan garajlarda kullanılmaktadır.Çarpan-Elektronikte-ve-Fizikte
  • Verilen belirli sabit bir frekanstan başlangıçtakinin basit katlan olan, daha yüksek titreşimlerin elde edilmesi ve çoğaltılması mümkündür. Bu olaya frekans değiştirme adı verilir. Tamamıyla hareketsiz ve kuars ile yönlendirilen bir osilatör ile az veya çok yüksek frekans serisi elde edilebilir. Frekans; katlan ile çarpılarak veya katlarına bölünerek çoğaltılır veya azaltılır. Çarpma işlemi elektrik gerilimlerine de uygulanarak başlangıçtaki geri-limden daha yüksek gerilimler elde edilir. Bu şekilde kondansatörler ve diyotlar yardımı ile “gerilim arttmcı” gerçekleştirilebilir. Birçok hidrolik işlemde de yüzeylere göre basınçlar çarpılır: Preslerde ve krikolarda olduğu gibi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Noktalama İşaretleri Ders Sunusu