Çok Şekillilik (Polimorfizm)

25 Aralık 2014 tarihinde tarafından eklendi.
  • Etimolojik olarak polimorfizm çok şekillilik anlamındadır. Çok şekilliliğin örneklerine zooloji’de de rastlayabiliriz. Mesela kelebek; kelebek haline dönüşmeden önce tırtıl, sonraları krizalit evrelerinden geçer. Kimyada çok şekillilik kavramı 1812’de ortaya çıkmıştır. Haüy kalsit ve aragonitin aynı kimyasal bileşimde olduğunu (her ikisi de kalsiyum karbonat Ca CO, ancak kristal yapılarının tamamen farklı olduğu gerçeğini gösterdi.
  • Bu olayı; bir maddenin değişik şekillerde kristalleştiği durumlarda gözleyebiliriz. Kalsiyum karbonat mineralinde olduğu gibi biri ortorom bik. diğeri romboedrik yapıda kristalleşen 2 şekil mevcuttur.
  • İki şekilliliğin en ilginç örneği Karbon (C) da görülür. Biri sağlam, saydam elmas; diğeri siyah, mat ye orta sağlamlıkta grafit olan 2 ayrı sekili mevcuttur. Bunlardan elmas kübik sistemde,grafit altıgen hekzagonel kristalleşmiştir.Teorik olarak basınç ve sıcaklık değiştirilerek maddeyi bir şekilden, diğerine dönüştürmek mümkündür. (Bu şartlar değişik şekillerden her birinin özelliğine bağlı olarak farklılık gösterir.100°C”lik sıcaklık değişimi (“) kükürtten ( /i ) kükür de dönüşüm sağlar. Tersi; ani olarak oluşan bir reaksiyon değildir. 1500°C’nin üstünde elmastan grafite dönüşüm sağlanabilir. Bunun tersini gerçekleştirmek pratik olarak mümkün değildir.
  • En “çok şekilci” madde silis’tir (Si02) Sıcaklık değişimine bağlı olarak oluşan on kadar değişik şekli vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
2014 KPSS Çok İddialı Güncel Bilgiler