Çokgen

24 Aralık 2014 tarihinde tarafından eklendi.
  • Bir toplantı seansı esnasında, bir milletvekili Fransızları altıgenin dört köşesini gruplandırma cesareti ile uyarmıştı. Mesele altıgenin altı köşesi veya altı açısının olmasından kaynaklanmaktaydı. Altıgen çokgen ailesinin bir üyesidir. Çokgen, bir çok açılı ve bir çok kenarlı geometrik bir şekildir.
  • Bu kapalı matematiksel şekillerle çok çeşitli şekiller hayal edebilmek mümkündür. Çokgenlerde istenilen sayıda kenar olabilir ve çokgenler yine istenilen şekilde olabilir. Beş dallı Noel yıldızlan on kenarlı çokgen, üçgenler ise üç kenarlı çok genlerdir.
  • Matematikte düzgün çok genlerin incelenmesi, asayişinin kesin değerinin hesabını sağlar,, yani bir çemberin çevresinin çapma oranının hesabına yarar. Tepelerinin hepsi dairenin çevresi üzerinde veya dışında bulunan açılı çok genlerin  çevresi hesaplanırken sayısı kendinden küçük ve kendinden büyük olan iki sayı ile çevrelenir. Kareler örneğinde elde edilen sonuç şudur.

2 V^d < nd < 4d
2 828

  • Kareler yerine, altıgenler alındığında, sonuç daha hassas olur. On iki köşeli şekillerde ise sonuç daha da keşindir. Ancak çok genlerin kenar sayısı arttıkça, çevrelerinin hesabı zorlaşır, n sayısının 2000’inçi ondalık sayısının bilinmesi ordiriatör (işlemci )lerle gerçekleşmiştir.
  • Gerçekte değerinin değilde, çok genlerin uygulanım alanları daha günceldir. Çokgenler denge incelemelerinde sıkça kullanılırlar. Bir cisim yerde durduğunda, yerin birçok noktası ile temas halindedir. Bir değnek yer ile bir noktada, bisiklet iki noktada, araba ise dört noktada temas halindedir. Arabanın bu noktalan birleştirildiğinde bir çokgen elde edilir, bu dayanma çok genidir. Bu çokgen; araba için dikdörtgen; uçak için üçgen şeklindedir. Bir düzlem üzerinde duran bir cismin ağırlık merkezinden geçen düşey, dayanma çokgeni içine düşerse cisim dengededir. Bu sebepten dolayı; bir insan düşme tehlikesi hissetmeden öne veya arkaya fazlaca eğilemez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.