Dinamik Jeoloji (Jeodinamik)

6 Ocak 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • “Buna rağmen o dönüyor”!.. Bu kelimeleri sarf eden Galilee çağında nefretle karşılanmıştır, oysa Galilee haklıydı, dünya sadece dönmekle kalmayıp, çok komplike hareketlere sahipti. Dünyanın bu hareketi dinamik jeolojinin konusudur.
  • Önce, dinamik jeoloji yer yuvarlağının güneşe göre durumunu belirler, bu amaçla da yerküre yörüngesinin çeşitli karakteristiklerini ölçer. Bu ölçümler bir yılın tam olarak uzunluğunun belirlenmesine, yani güneşin dünya çevresindeki bir dönüşünün hesaplanmasına (365,24 gün) yarar. Ayrıca ölçümler ile dünyanın güneş etrafındaki dönüş hızı belirlenir. Bu veriler mevsimlerin ve akıntıların oluşum sebeplerinin anlaşılmasına yarar. Dinamik jeoloji, dünyanın kendi ekseni çevresinde dönüşünü de inceleyerek; günlerin uzunluklarını (23 saat 54 dak. 4 saniye) ölçer. Bu ölçümler özellikle gezegenler arası seyahatler için çok önemlidir. Bir uydunun fırlatılmasında yer ve bölgenin belirlenmesini, yerkürenin kendine özgü has maksimum enerjisinden yararlanılacak şekilde gerçekler.Dinamik Jeoloji (Jeodinamik)
  • Dinamik jeoloji; yerkürenin aktüel karakteristiklerinin ölçümleri ile yetinmeyip, dünyanın gelişimiyle de ilgilenir. Diğer gezegenler ve ayın etkilerini de göz önüne alarak dünyanın yassılaşmasını ölçer, yıldızlan inceler, dinamik jeoloji ekoniks (gün dönümü) fenomenini de inceler, yani dünyanın yörünge düzlem dikeyindeki dönüşünü hesaplar. Bu hareket  kutup yıldızının 5000 yılında Kuzey Yıldızı olmayacağını belirler. 5000 yılında Kuzey Cherchee burcu yıldızı ile belirlenecek ve kutup yıldızı eski durumuna ancak 24.000 sene içinde geçecektir.
  • Yer kürenin kütlesi, yoğunluğu gibi parametrelerde dinamik jeolojinin konularıdır. Jeodinamik; yer kürenin ve güneş sisteminin analizini yapmakla yükümlüdür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Sayısal Mantık Çözümlü Sorular