Diya Magnetizma

8 Ocak 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Magnetiklik; mıknatıslara has bir özelliktir. Ferromagnetik cisimlerin özelliklerinden kaynaklanır. Öte yandan magnetik fenomenler; magnetik alan içersine yerleştirilmiş diğer bütün maddeleri de ilgilendirirler. Magnetik alana yerleştirilmiş cisimler daha zayıf ve geçici olan mıknatıslanma özelliği kazanırlar. Maddenin bu özelliğine diyamagnetizma denir.
  • Mıknatıslanma olayları moleküler ve atomik kökenlidir. Diyamagnetizma durumunda; bu olay şöyle açıklanabilir: Atomlar etrafında dönen elektronlar, elektrik akımlarına benzetilebilir; bu elektronlar çok ufak çaplarda magnetik alanlar yaratabilirler. Bu elektronların yörüngeleri dağınık olduğundan, magnetik momentleri sıfırdır. Dış bir magnetik alanın ortaya çıkması, elektronların hareketlerini değiştirecektir. Bu değişme, elektronların magnetik alanlarının, boşluğun magnetik alanına zıt olmasını sağlayacaktır. Tüm bu olayların sonucunda boşluğun magnetik alanına zıt yönde, azda olsa bir mıknatıslanma özelliği ortaya çıkacaktı.
  • Diyamagnetizma genel bir olaydır. Maddelerin magnetik momentlerinin sıfır olmadığı durumlarda; paramagnetizma, ferromagnetizma gibi başka özellikler de ortaya çıkacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.