Empedans

15 Ocak 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • 19. yüzyılda Alman fizikçisi Ohm elektrik direnç hakkında ilk bilgileri vermiştir. Kendi adını taşıyan kanunla; bir iletkendeki ısı miktarının direnci ile doğrudan orantılı olduğunu göstermiştir.
  • Daha basit olarak, bir devredeki direnç (reziztanse) nosyonu parametrelerin hepsini, bir iletkendeki elektronların serbest dolaşımına yönelen fiziksel sebepleri kapsar.
  • Bu fizikçilerin çalışmaları, mesela pil tarafından üretilen sürekli akımların incelenmesine dayalıydı. Hmpedans ise daha sonraları; direnç kavramının alternatif akıma uygulanmaya başlamasıyla ortaya çıktı. Empedans; bir alternatif akım devresindeki bütün direnç parametrelerinin ve bu devrenin karakteristiği olan frekansının yerini tutar.Empedans
  • Verilen bir frekans için devrenin, bir elemanını incelediğimizde, devrenin bu elemanının empedarısının; uçlarındaki gerilim farkındaki artışın, devreyi dolaşan akımınkine oranı olduğunu söyleyebiliriz. Empedans kavramı akustikte de yaygın olarak kullanılır. Bu durumda empedans mekanik bir bütünü temsil eder ve bu bütüne uygulanan basınç bilindiğinde, taneciklerin hızlarının belirlenmesine yarar. Aynı şekilde, elektrik alanı, magnetik alana bağlayan bir empedanstan da söz edilebilir. Demek ki, empedans, bir sistem uyarıldığında oluşacak sonucu önceden haber verir ve sistemin düzelmesine yardımcı olur. Empedans olmaksızın ölçüm aletlerinin özellikleri hiçbir zaman sisteme sadık kalmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
2014 KPSS Güncel Bilgiler