Eş Değerlik

19 Ocak 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Bazı nüktedan matematikçilerin durmaksızın aynı şeyleri tekrarladıklarından yakınırlar. Oysa matematiğin en önemli kurallarından biri de bir teoremi ifade eden iki eşitliğin birbirinin aynı olduğudur. Mantık terimleriyle; eşitliğin yansımalı bir bağıntı olduğunu söyleyebiliriz. Yani bir A bağıntısı B bağıntısı üzerine uygulamalıysa, B bağıntısıda A üzerine uygulamalıdır.
  • Bu tarif basit görünümüne karşı, çoğunlukla yanlış uygulanmaktadır. Eşdeğerlik ve karşı gelme kavramları birbirine karıştırılmaktadır. Kedilerin 4 ayaklı olması, her 4 ayaklı hayvanın kedi olacağını göstermez. Kediler veya köpekler için basit görünen bu kural, matematikte daha ince bir anlam kazanmaktadır.Bir doğru parçasından koordinat sisteminin herhangi bir eksenine dikler çıkıldığında bu doğru parçasının bir tek izdüşümü olacaktır. Ancak aynı izdüşümü sonsuz sayıda doğru parçasına tekabül edecektir.Bu doğru parçasının koordinat sisteminin eksenlerine olan izdüşümleri bir tek doğru parçasına tekabül eder. Bu izdüşümleri doğru parçasına eş değerdirler.
  • Bu eş değerlikler yardımıyla zor matematik problemleri basit problemciklere dönüştürülebilir. İzdüşüm kavramı olmaksızın günümüzde mekanik problemlerin büyük bir kısmının çözümü de oldukça güçleşecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.