Frekans Modülasyonu

30 Ocak 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Frekans modülasyonu, genlik modülasyonu ile birlikte radyoelektrik (veya hertzien) dalgalar ile iletişimlerde sıkça kullanılır.
  • Radyoelektrik dalgalar (hertzien), 1887 yılında Hertz tarafından keşfedilmiştir. Radyoelektrik, enfraruj, x ve gama ışınlan elektromagnetik dalgalardır, yani hepsi görünür ışıkla aynı tabiatlıdır. Bunlar, ışık hızı ile (saniyede 300.000 kilometre) yayılırlar, bu dalgalar ile dünyanın bir ucundan diğer ucuna iletişim enstantane olarak gerçekleşir. Elektromagnetik dalgaların diğer bir özelliği de boşlukta yayılabilmeleridir; yani ses dalgalarından farklı olarak boşlukta yayılabilmek için bir dayanağa ihtiyaçları yoktur.
  • Elektromagnetik bir dalga boşluktaki dalga uzunluğu veya frekansı ile tanımlanır. Bu iki sayının çarpımı her zaman ışık hızına eşittir. Frekans saniyede devir veya periyod olarak ölçülür (yani hertz ile ölçülür). Hertz dalgalarının frekansı oldukça yaygın bir gam gösterir; saniyede birkaç yüz devirden birkaç yüz milyar devire değişir. Radyoelektrik dalgalar; dalga boylarına göre çeşitli ara kademelerden geçerek milimetrik dalgalardan kilometrik dalgalara bölünebilir. Bu ayırma yalnızca kesin olmakla kalmaz, kullanımlarında göz önüne alınması gereken bazı özelliklere de tekabül eder.
  • Genellikle dönüştürülmek istenen söz veya müziktir. Oysa insan kulağına hassas olan frekanslar saniyede 20 ile 16.000 devir arasındadır. Bu oldukça sınırlı bir alandır. İlk yapılacak şey, bu akustik titreşimleri aynı şekildeki bir elektrik akımına dönüştürmektir. Bu olay telefonda gerçekleştirilmektedir. Bu akıma tekabül eden akustik frekanslar, hertz dalgalarının frekansından daha düşük olduğundan bu akım (veya modülasyon) “Düşük frekans” olarak adlandırılır. Düşük frekans; radyoelektrik dalgalarda ortaya çıkan “yüksek frekansın” tersidir.
  • Düşük frekanslı bir sinyalin bir radyoelektrik verici ile direkt olarak dönüştürülmesi mümkün müdür? Cevap hayır olacaktır. Bunun sebebi yeryüzünde bu dalgaların yayılmalarının zorlukları değil, değişik verici istasyonlar arasında bu sinyalin ayırt edilememesidir. Bu durumda değişik türden insanların büyük hoparlörlerle bir arada konuşmalarına 4 benzer sesler duyulur, hiçbir şey anlaşılmaz. Bu yüzden yüksek frekans veya düşük ve yüksek frekansların birleştirilmeleri ile oluşmuş akım defterleri kullanılır. Düşük frekans yüksek frekansı modüle eder. Hertz dalgalar düşük frekanslı mesajların iletilmesini sağlayan dalgalar olacaktır ve değişik vericiler uluslararası uzlaşmalar ile belirlenmiş yüksek frekans bantları ile karakterize edilirler. Artık teorik olarak, alıcının düğmesi çevrildiğinde istenilen verici parazitsiz dinlenebilecektir. Yüksek frekans akımını düşük frekansla modüle etmek amacı ile iki tür işlem mevcuttur: Genlik modülasyonu ve frekans modülasyonu. Frekans modülasyonunda, yüksek frekanslı akımın genliği sabittir ve yüksek olan frekansı düşük frekansın ritmi ile değişir. Frekans modülasyonu ile elde edilen seslerin kalitesi; genlik modülasyonu ile elde edilenden çok daha mükemmeldir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.