Frekans

29 Ocak 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Bir havaalanı yakınında oturulduğunda, uçak geçişlerinin frekansından söz edilir. Ancak bir akustik mühendisine rastladığımızda, o, bu uçakların çıkardıkları sesin frekansından bahsedecektir. Bu iki terim arasındaki bağıntı nedir?
  • Geçiş frekansı; saatte 30 uçak olarak ifade edilebilir. Ancak akustikle uğraşanlar saniyedeki çevrim sayısından veya hertz’den bahsedecektir. Her iki durumda da bir zaman biriminde gerçekleşen olay sayısından (uçak sayısı veya çevrim sayısı) söz edilir. Saatte kilometreyi frekans olarak kabul etmek mümkündür. Kilometre olayı, saat ise zamanı ifade eder. İstatikçiler, zaman birimi veya herhangi bir birimdeki olay sayışım frekans olarak nitelerler. Kilometrekareye düşen insan sayısı veya bir bölgede oturanlar arasındaki çocuk sayısından söz ederken frekansı vurgularlar.frekans
  • Daha fiziksel bir tarife ulaşmak için saniyede periyod sayısı olarak; periyodik olayların frekansından söz etmek gerekir. Bu akustikçilerin veya elektronikçilerin ifade ettikleri frekansın aynıdır. Her iki durumda da bu ifade tarzı daha sınırlı, daha verimli olacaktır. Bu bize, frekansı bir sistemin karakteristik büyüklüğü olarak kabul etmek ve frekans değiştirme, ses kontrolleri gibi çeşitli problemlerin analizinde kullanma ihtimalini sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Noktalama İşaretleri Ders Sunusu