Hidrodinamik

10 Şubat 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Hidrodinamik etkilerin incelenmesi karine (geminin su içindeki kısmı) kavramının mükemmelleştirilmesine yarar. Gemi yelkenlerinin (yelkenli gemilerin ilerlemesini sağlayan eleman)yüzeylerini veya motor güçlerini (motorlu gemilerde) hudutsuz olarak arttırılamayacağına göre, bunların ilerlemelerini engelleyen dirençlerin durdurulması gerekir. Bu hidrodinamik fenomenleri kuşatmaya yarayan bazı matematiksel modeller geliştirilmiştir, bunlar karine banyolarındaki denemelerle kontrol edilirler. Bir geminin çeşitli durumlardaki (açık denizde,rüzgar arkada iken vs.) hızını ve özelliklerini inceleyen enformatik programlar bazı araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir. Bu da; karine taslaklarındaki değişimlerin ve hızlan üzerindeki sonuçların denenmesine yarar (ordinatörle yapılan denemeler; karine havuzlarında yapılandan daha çabuk ve daha masraflıdır).
  • İlerlemeye direnç çeşitli türlerde olabilir.Friksiyon direnci suyun karine üzerine sürtünmesinden oluşur, bu da ıslanan yüzeyin ve kasırgalara ait iz bırakmanın (arka kısımda su akışının olması) bir fonksiyonudur.Hidrodinamik
  • Dalga direnci gemiye eşlik eden dalga sistemlerinin oluşmasına bağlıdır. Karinenin daha uzun olması direncin verilen bir kriter için daha az büyük olmasına neden olacaktır.
    – Konut direnci karinenin simetri kusurunun sonucu olarak oluşur.
    İnhiraf direnci; aero ve hidrodinamik kuvvetlerin sonucu geminin yolunu değiştirmesidir (akıntı veya rüzgar etkisiyle)
    -Gemi donanımının büyük parçalarının direnci, rüzgar basıncının geminin su üstündeki bölümüne etkisiyle oluşur.
  • Bu değişik dirençler ışık ve ısı dalgalarını kırarak, üst üste eklenirler ve bu dirençlerin tümüne karşı koyabilecek bir karine geliştirilmesi imkansızlaşmıştır. Bu nedenle geminin programına göre bazı özellikleri seçilerek, ayrıcalık tanınmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.