İletkenlik

23 Şubat 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Bütün cisimler ısıyı eşit olarak iletmezler. Bir ucu ısıtılmış metal bir nesneyi uzun süre elimizde tutamayız. Bunun aksine, bjr ucu yanık olan tahta parçasını veya kükürt sopayı uzun süre elimizde tutabiliriz. Metal için iyi bir ısı ileticisi deyimini kullanabiliriz, halbuki kükürt ve tahta kötü iletkenlerdir. Bir katıda ısı yayılması kondüksiyon (iletkenlik) ile gerçekleşir. Maddenin görünür bir hareketi olmaz.
  • Deneyler bize, metallerin camdan daha iyi ısı iletkeni olduğunu göstermiştir. Bu sonuç bizi şaşırtmamalıdır; metal atomlarındaki serbest elektronlar; kondüksiyon yoluyla ısı yayılımını sağlayan elektrik akımının geçişini kolaylaştırırlar. İyi elektrik ileticileri, aynı zamanda iyi ısı ileticileridir. Elektrik yalıtkarıları da kötü birer ısı ileticileridir.
  • Kötü elektrik kondüktörü olan saf su, ısıyı da kötü iletir. Su dolu bir deney tüpünü sıvı yüzeyinden ısıtalım. Tübün dibinde de ızgara yardımıyla tutturulmuş bir buz parçası bulunsun. Su; ısınan suyla temas halinde olan buz parçasının büyük bir bölümü erimeden kaynamaya başlayacaktır.iletkenlik
  • Sıvılar ve özellikle gazlar ısıyı yoğun katılardan daha zayıf iletirler. Giyecekler, kürkler, tüylerin sıcak tutmalarının nedeni kötü ısı iletkeni olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu kötü iletkenlik; havanın bu maddelerin derinliklerine girerek, hareketsiz kalacak ve vücuda çok az sıcak veya soğuk iletecektir. Bu sebepten dolayı ısı yalıtkanlarının arasında içersi hava ile dolu çok sayıda tabakalar bulunur: inşaatlarda kullanılan içleri çukur tuğlalar veya soğuk ülkelerde kullanılan çift camlı pencereler bu metotla gerçekleştirilmiştir. Sonuçta, boşluk bütün ısısal iletkenliği önler. Bu bize yıldızlar arası uzayda hüküm süren çok düşük sıcaklıkları da izah eder. Boşluğun bu özelliğinden çift tabanlı özel tencerelerin yapımında da yararlanılır. Bu tencerelerin tadoranlarının arasına konan boşlukla; iyi ısı yalıtkanları oluşturulur.
  • Isısal iletkenliği ölçmek amacıyla, genellikle, kalori derece x saniye x santimetre kullanılır. Bu değer, altında 1, bakırda 0,93, dökümde 0,12, kurşunda 0,08‘dir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Sayısal Mantık Çözümlü Sorular