İtme

28 Şubat 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • İtme kelimesini enerjiden ayrı kullanmak imkansızdır. Biri,diğeri olmadan bir anlam taşımaz. Ben Hur’un iki tekerlekli eski çağ arabası atın kas kuvveti olmaksızın, ok yayın kol enerjisi ile itici enerjisi olmaksızın, yani hiçbir cisim; araç veya füze enerjisiz ilerleyemez. Bu yeryüzünün üç fiziksel hali için de geçerlidir: katı, sıvı ve gaz. O halde, üç türlü itme mevcuttur: yeryüzüne ait, denizciliğe ait ve havacılığa ait.
  • Yer yüzeyine ait itme; özellikle iç veya dış yanmalı motorlar düzeyinde elde edilen mekanik enerjinin kullanımına dayanır (iki veya dört zamanlı motorlar veya buhar makinası)..Elektriksel itme, otoyollarında değil de, demiryollarında çok gelişmiştir. Tüm yeryüzüne ait itmeler,deniz ulaşımında da uygulanmaktadır.
  • Rüzgar enerjisi, gemilerin birincil itme şeklidir, zevk ve spor amacı ile uygulanır. Burada da motorların mekanik enerjisinden yararlanılır. İtici eleman olan pervane, önce suda hareket ederek, havaya ait şekle dönüşür ve tekneye daha çok hız kazandırır. (Hovercraft, Hydroglisseur). Daha hızlı gidebilmesi için geminin teknesinin su dışına çıkması gerekir, bu durumda da bir uçak şekline dönüşmek ister.
  • Özel itmeler yeryüzü dışı uzay ve atmosferde paylaşılır. Atmosferde uçaklar, uzayda ise füzeler bu itmeye maruz kalırlar. Mekanik enerji tarafından itilen uçak, bu enerjiyi reaksiyon enerjisi yararına kullanır. Motorları patlamalı olmayıp, turbo, pulso, stato türündendir. Bu insanoğluna ilk füze uygulamasını hazırlamıştır. Füzelerde propergoller adı verilen özel yakıtlar kullanılır. Ancak bu da dahahızlı ve daha uzun süreli uçuşu sağlayamamaktadır. Bu yüzden, halen deniz altıcılıkta kullanılan nükleer enerjiye yönelinmiştir. Ya yarın? Araştırmacılar, antigravitasyonel enerjiyi gündeme getirmeye çalışmaktadırlar. Hatta ağızdan çıkışta hızı 300.000 km/s olabilecek foton  füzelerden bahsetmektedirler. Dünya ile ay arası seyahatin birkaç saniyede gerçekleşmesi, hayal ürünü mü? Kim bilir?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Şifrelerle KPSS Coğrafya