Kimyasal Sembol

17 Mart 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  •  Kimyasal elementler ilk harfleri ile (veya Latincedeki adlarının ilk harfleri ile) gösterilirler. Li, Lityum elementinin, C ise Karbon elementinin simgeleridir (Sembol)
  • Bazen elementin adı ile, kimyasal simgesi benzer değildir. Sodyum maddesinde olduğu gibi. Mesela sodyum (Na) ve Potasyum (K) elementlerinin ilk harfleri kimyasal sembollerinde görülmez. Na ve K eski alkali metallerin natriyum ve kalyum’un ifade edilişleridir.
  • Bütün kimyasal elementlerin uluslararası gösterilişini tanımlayabilmek için Mendeleiev‘in düzenlemiş olduğu periyodik cetvelin incelenmesi gerekir.Kimyasal Sembol
  • Bir kimyasal bileşiğin formülü, o bileşiği oluşturan elementlerin sembolleri aracılığı ile yazılır. Söz gelişi tuz (sodyum klorür) NaCl olarak gösterilir. Na, sodyumun; C\ ise klorürün kimyasal sembolleridir.
  • Kimyasal adlandırma işi bununla bitmez. Kelimelerin başına veya sonuna getirilen takılarla yeni semboller oluşturulur. Söz gelimi, sona getirilen hidroksit kelimesi bir moleküldeki  OH grubunun temsilcisidir. Aynı şekilde kelime sonuna getirilen “an” grubu (metan, propan vs.) doymuş hidrokarbonları temsil eder.
  • Uluslararası sistemde yeni sembol kavramlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak modern kimyanın bu yeni dilinin uluslararası komisyonlar tarafından gerçekleştirildiğinin unutulmaması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
2014 KPSS Çok İddialı Güncel Bilgiler