Kinematik

18 Mart 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Bay de La Palice yaşıyor olsaydı, şunları söylerdi. “Sabit bir işaret noktasına ilerleyen bir cisim hareket halindedir, yani değişik anlarda farklı yerlerde olacaktır”. Hiç gülmeyelim; çünkü tüm temel matematik tanımlamalarında M.’de la Palice aşılamayan bir dahi olarak kalmıştır. Kinematiğin konusu; mekanik sebeplerden bağımsız hareketleri incelenmesidir. Bu yüzden kinematiğin bağımlı olduğu parametreler; nesnenin sabit bir işaret noktasına göre durumu, zaman ve bu parametreler arasındaki hız, ivme gibi tüm bağıntılardır. Bu da sadece matematiktir.kinematik
  • Newton‘un genel çekim (evrensel çekim) kanunlarını açıklamadan önce gök cisimlerinin izledikleri yolun kinematik olarak incelemiş olduğundan şüphe etmemek gerekir. Hatta kinematiğin Newton‘a yer çekim teorisini sezgileme imkanı tanımış olacağı da olasıdır. Kinematik; çeşitli kuvvetler etkisindeki cisimlerin hareketlerini inceleyen dinamiğe bağlıdır.
  • Ayn şekilde evrenin tüm fetihi de kinematik üzerine kuruludur. Dünya çevresinde dönen veya diğer planetlerin etkisindeki tüm gök cisimleri kinematik ile yönlendirilirler. Bu gök cisimleri ile irtibat halinde olan işlemciler (ordinatörler) bunların pozisyonlarını hızlarını bilerek gerçek yörüngelerini ve ideal teorik yörüngelerini tanımlayabilmektedirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
2014 KPSS Çok İddialı Güncel Bilgiler