Mikron

6 Nisan 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Çok ufak boyutların ölçümünde, alışageldiğimiz uzunluk birimlerini kullanmak imkansızdır. Bu yüzden milimetrenin 1/1000‘ine eşit olan mikron (fi) kavramı ortaya atılmıştır. Büyük bakterilerin ve çok ufak toz taneciklerinin boylarının ölçümünde mikrondan yararlanılır. Aynı şekilde görünür dalga boylan 0,4 ve 0,8 V arasında değişir. Ancak mikron da, atom, çekirdek ve elementer taneciklerin ölçümünde yetersiz kalmaktadır.
  • Ölçü birimlerini bir örnek hale getirmek amacı ile çok ufak cisimleri ölçmeye yarayacak metrenin ast katlan geliştirilmiştir. Bu yeni adlandırma ile mikron adı ortadan kalkmış ve yerini milimetrenin 1/1000’ine eşit olan mikrometreye bırakmıştır.mikron
  • Mikron kullanımına güncel yayınlarda halen rastlanmaktadır. Aynı şekilde; derecelenmiş bir cetvel “decimetre katlan” olarak nitelendirildiğinden, 1/1000 milimetre olarak derecelendirilmiş bir cetvel de mikrometre diye adlandırılır.
  • Kristal yapıdaki dizilişlerinde atomlar arası uzaklıkların ölçümünde, daha küçük bir ölçümden söz edilir.Angström. Angström milimetrenin on milyonda biri veya mikronun 1/10.000‘idir. Moleküler boyutların ölçümünde kullanılan bu birimden, ışın dalgalarının ölçümlerinden de yararlanılır. Görünür dalga boyları 4000-7000 Angström arasındadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
2014 KPSS Çok İddialı Güncel Bilgiler