Optik Lifler

16 Nisan 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Optik lif; ışık iletmeye yarayan bir vasıtadır. Haddeden çekilerek inceltilmiş (1/10 veya 1/100 mm. çapında) saydam cam flamadır. Bir ucundan giren ışık ışını çeperler tarafından yönlendirilerek cam lif boyunca ilerler ve diğer uçtan olduğu gibi çıkar. Bu ışık ışını çeperler tarafından birbiri ardına yansımaya uğrar ve bu yansımalar ile lif boyunca ilerler.
  • Bir görüntü dahi başka bir ortamda tekrar oluşturulabilir. Optik lifler birbirleriyle birleşerek bir demet oluştururlar ve her biri görüntünün ışıklı noktasını iletir. Bu yeniden basmanın gerçeğe uygun olması için liflerin görüntünün yörüngesi boyunca kendi aralarında paralel olmaları gerekir.
  • Bazı durumlarda iletilen ışık zayıflar ve kırınım ile şiddetini kaybeder. Bunu önlemek amacıyla, her lif iç ve dış çeperlerde iki farklı camdan üretilirler. Bu şekilde ışın içerde korunmuş olur.
  • Aydınlatma araçları şiddetlerinin kaybolmamaları amacı ile optik liflerden üretilirler. Aynı şekilde, elektronik alanında da katodik türlerde, tanecik dedektörlerinde ve tıp aletlerinde bu iletim sisteminden yararlanılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Sayısal Mantık Çözümlü Sorular