Proton

24 Nisan 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Maddenin en önemli yapı taşlarından biri protondur, evrende en çok bulunan element olan hidrojen çekirdeği protondan oluşmuştur. Proton çekirdek taneciklerinin en ağırlarından biridir.(sükunetteki kütlesi elektronunkinden 1832 kez daha büyüktür) Pozitif olan yükü, mutlak değerce elektronunkine eşittir. Çapı hakkında fikir sahibi olabilmek için belirli sayıda proton ve nötron (protonla aynı kütlede) içeren atom çekirdeğini düşünelim. Çapı atomunkinden yüz bin kez daha küçüktür. Atomun çapı 4 milyonda bir milimetredir. Protonun bütün boyutları hayal edilemeyecek ölçüde küçüktür.Proton
  • Atom çekirdeğindeki proton sayısı atom numarası Z olarak adlandırılır. Elektriksel olarak tamamen yüksüz olabilmesi için bir atomun proton sayısı kadar elektron ihtiva etmesi gerekir; bu Z sayısı elementin özelliğini tayin eder. Kurşunun altından farkı; kurşun atomunun çekirdeğinde 82, altın atomunun çekirdeğinde ise 79 proton bulunmasından kaynaklanmaktadır. Kurşun çekirdeğinin yapısı değiştirilerek altın elde edilebilir, modern bilim bize bu imkanı çok büyük tanecik hızlandırıcıları ile çalışıldığında sağlamaktadır.
  • Çekirdekten çıkarıldığında yerleşik tanecik olan proton harekete geçer; proton hızlandırıcıları siklotronlar veya şimdileri dev sinkrotronlardır. Yüzlerce metrelik çaplarda dairesel yörüngelerle dolu bu aletlere magnetik alanlar altında protonlar hızla gelir, hedefe çarpar ve sınırsız yeni tanecikler sıçratırlar. Bu tanecikler, mezon, hiperon ve nötrinolardır. Bu tanecikler arasında çok kısa ömürlü, negatif yüklü protonlara rastlanır, bunlar antiprotonlar olarak adlandırılırlar.
  • Araştırmalar, dikkati.teknik gelişmelerde önemli kullanım alanları bulan proton üzerine çekmektedir. Yeryüzünde, güneşin merkezine yayılan protonproton füzyonu üretilmeye çalışılmaktadır. (Helyum çekirdekleri oluşturmak için birleşen bu hidrojen çekirdeklerinin füzyonu güneş enerjisinin kaynağıdır). Hidrojenin Döteryum ve Trityum adlı iki izotopu vardır, bunların füzyonu gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Döteryum ve trityum çekirdekleri sırasıyla 1 proton, 1 nötron (2H) ve 1 proton 2 nötron (3H) ihtiva ederler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.