Surfüzyon

13 Mayıs 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Maddenin normal erime derecesinden daha yüksek ısıda erimesine (erimede gecikme) surfüzyon denir. Meselâ su -10°C’de donmadan bulunabilir. Bu olayın gerçekleşmesi için soğumanın bazı şartlarda geliştirilmesi gereklidir. Söz gelişi su dış ortamdan zeytin yağı ile yalıtıldığmda, surfüzyon görülebilir. Yolların kenarlarında oluşan ince buz tabakalarında da aynı durum söz konusudur. Metalürjide de sıvılar hal değişimine uğratılmaksızın erime noktalarının altına getirilebilirler.
  • Surfüzyon yayılma gösteren bir haldir. Yani ortamdaki hafif karmaşıklık katılaşmanın gerçekleşmesini sağlar. Sıvıya, kristalleşme tohumu olarak bir katı parçası atılabilir veya sadece sıvı dolu bir kap sallanabilir. Bu arada sıcaklık kendi kendine erime noktasına çıkacak, bu katılaşmanın sonuna kadar devam edecektir.
  • Bazı durumlarda erime derecesi çok ileri ise, sıcaklık sıvının donmasını sağlayacak kadar düşük olur. Viskozitesi cam gibi şekilsiz bir hal alacak kadar olur. Katılar da cama benzer bir hal elde edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Sayısal Mantık Çözümlü Sorular