Ultraviyole (Mor Ötesi)

24 Mayıs 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Güneş banyosundan önce otlar üzerinde yuvarlanmak, yaydım alanına göre deride büyük rahatsızlıklara sebep olabilir (uçuk ve eritem gibi cilt hastalıkları). Klorofil, organizmayı güneş ışınlarına hassas kılan bir maddedir. Güneş ışınlan; görünür ışık, infrarede (kırmızı ötesi), ultraviyole, X-ışınları ve y ışınlarından oluşmuştur. Işığa duyarlı ilaçların kullanımı (Sülfamid, barbiturat) veya bergamot kökenli kremlerin kullanımı klorofile benzer rahatsızlıklar oluşturabilir.
  • Ultraviyole etkisi Hertz tarafından gösterilmiştir. Bir çinko plak üzerine etkiyen ultraviyole ışının plaktan aynı enerjiyle yüklü bir miktar elektron kopardığını ispatlamıştır: Bu fotoelektriğin sonucudur.ultraviyole1
  • Ultraviyole, görünür kızıl tayfta bulunan, dalga uzunluğu 10-10 metre olan, 10-11 metre dalga boylu ve 10-12m. yan çapı X-ışınlanndan sonra gelen elektromagnetik bir ışındır. Güneş tarafından yayılan bu ışınlar atmosfere 50-60 km. yükseklikte durdurulur. Pek azı yeryüzüne gelir.
  • Retinayı ultraviyole ışınlarından sakınmak gerekir. Civa buharlı Wood lamasının etkilerine maruz kalmadan veya elektrik tayfının parıltılarından veya dağda bu ışınlara karşı retina dikkatlice korunmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Sayısal Mantık Çözümlü Sorular