Volt

28 Mayıs 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Uluslararası sistemde elektrikte potansiyel fark birimi olarak volt kullanılır. 1 amperlik akım ve 1 watt’lık güç altındaki bir iletkenin uçları arasında 1 volt değerinde potansiyel farkı (gerilim) mevcuttur. Bir elektrik prizindeki gerilimin 220 volt olduğu bilindiğinden lamba gibi rezistanslar taşıyan bir elektrik aracının (akım şiddetinin) bilinmesi mümkündür; çünkü harcanan güç de alet üzerinde belirtilmiştir. P=UxI bağıntısı uygulanarak sonuca gidilir. Bu bağıntıda, P=Güç (watt) U=Gerilim farkı (volt) I=Akım şiddeti (intensite Amper)volt
  • Bir elektrik alanında akımın hareketini belirleyen yine potansiyel farkıdır. Elektrik pili gibi akım jeneratörlerinde elektromotor kuvvet volt ile belirlenir.
  • Elektron volt (eV) ve mega elektron volt (MeV) sistem dışı enerji birimleridir. Bir elektrik alanındaki yüklü taneciklerin enerjilerinin ölçümlerinde kullanılır. Çünkü elektronvolt, yükü elektronun yüküne eşit olan bir partikül tarafından kazanılan enerjiyi belirtir, gerilim 1 volt arttırılmıştır. Bir hızlandırıcıya (akselaratör) çarpan taneciklerin enerjileri MeV veya GeV (giga elektron volt) ile ifade edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.