Wat

29 Mayıs 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Wat, uluslararası ölçü sisteminde “mekanik güç” birimidir. 1 wat (1 w) saniyede 1 jüllük enerjiye eşittir. Eski güç birimi beygir gücü (HP) 745 wata eşittir.
  • Wat, aynı zamanda bir, elektrik gücü ifadesidir. Bu, bir devrede, 1 voltluk gerilim altında, 1 amperlik akım şiddetinin, meydana getirdiği gücün ifadesidir.Alternatif elektrik akımı veya indüksiyon devreleri gibi daha karmaşık hallerde, akım gücü ve voltajdan daha karmaşık ölçü gerekir. Wat ile ifade edilen ortalama güç, devredeki gerilim ile devreden geçen akımın şiddetinin çarpımına eşittir. 1W= 1VX1A
  • Bir elektrik gücü veya mekanik enerjiyi ifade etmek için çoğunlukla (Wat-saat) sistemi veya katlan olan kilo wat saat (KWH) kullanılır.Bunlar, 1 saatte, 1 Wat veya 1 Kilowat güç için kullanılan enerjiyi gösterir. 1 Wat-saat 3600 jül’e eşittir.
  • Bir elektrikli ev aletinde harcanan güç,birkaç yüz wat ile 4 kilowat arasında değişir. Barajlardaki enerji türbinlerinden elde edilen güç ise 500-1000 megavat (1MW=Milyon wat) arasındadır. Ayrıca bir nükleer reaktörün bir bir diliminin gücü 900 MVV’a ulaşabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.