Hipersonik Dalga

13 Şubat 2015 tarihinde tarafından eklendi.
  • Fizikçi Langevin piezoelcktrik kristaller ile, işitilmez dalgaların oluşturulabileceğini ve bunların özelliklerinin İşitilir dalgalara benzediğini keşfetmiştir. Bu seslerin frekansları, insan kulağı tarafından fark edilmeyecek derecede yüksek olup, bu dalgalar ultrasonik dalgalar olarak adlandırılır.
  • Bu ultrasonların frekansları olasıdan daha da yüksek olabilir. Onlarca milyon hertz,frekansın üzerinde, bu sesin yayılımı ancak çok düşük sıcaklıklarda ve katılarda gerçekleşebilir. Bu yeni yayılım özellikleri göz önünde bulundurularak bu dalgalar hipersonik dalgalar olarak adlandırılmışlardır.Hipersonik Dalga
  • Bu hipersonlar önemli bir araştırma gerecidir. Katıların esneklik sabitlerini ölçmeye ve dirençlerini belirlemeye yararlar.Başka bir görüşle, katılardaki titreşim.absorbsiyonu sebeplerini deneysel olarak incelemeye yararlar. Son olarak da atomlar üzerinde ışık tarzında direkt bir etkileri olduğu gözlenebilir. Termik titreşimler ile üst üste gelen düzenli titreşimler maddede elektrik ve manyetik alanlar oluştururlar. Daha önemli olarak da hipersonik dalgalar atomdan elektron çekerek veya bu elektronları daha yüksek enerji düzeylerine çıkararak atomun yapısını değiştirebilirler. Fizikçiler, atomların elektronları ile karşılıklı tepkimeye giren foton gibi, fotonun varlığını da ortaya koymuşlardır.
  • Hipersonlar ve fononlar, fotonunkine eş öneme erişecekler ve lazerlerde olduğu gibi küçük hesap makinalarında da kullanılmaya başlanacaklardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
2014 KPSS Çok İddialı Güncel Bilgiler